Історія школи
Середня загальноосвітня школа I-III ступенів № 23 м Вiнницi збудована за винятково короткий час - 9 мiсяцiв. Вона виросла серед новобудов мікрорайону «Вишенька», в полі, де нещодавно колосилась пшениця. Здiйснював будівництво школи трест «Вінницяжитлобуд».
1 вересня 1974 у новій школі розпочали заняття 1242 учні, яких навчали 79 учителів.
Першим директором нової школи був призначений Федун Олександр Григорович, досвідчений керівник i талановитий організатор. Він перейшов у новобудову разом з колективом учителів i учнів з Пироговсъкої 8-рiчної школи. Заступниками директора школи були Таратута Олександр Петрович, Дзигаленко Михайло Павлович, у минулому, як i директор школи фронтовики, досвiдченi педагоги. Організатором виховної роботи була призначена Решевська Елеонора Дмитрівна.
Учні школи навчалась в одну зміну. Дирекція школи багато працювала над створенням матеріальної бази, оформленням класних кімнат, обладнанням навчальних кабiнетiв, майстерень.
Перший випуск відбувся у 1975 році. Це був лише один випускний клас, класним керівником якого була вчитель математики Слотюк Галина Антонівна. Першу золоту медаль за особливі успіхи в навчанні отримала випускниця 10-Б класу 1976 року випуску Римар Тетяна.
У 1977 році відбулись зміни у керiвництвi школи: директором був призначений Старовойт Леонiд Пiменович, заступниками директора - Башта Володимир Федорович, Боднар Людмила Миколаївна, Крес Майя Кирилiвна, організаторами виховної роботи - Паламарчук Тамара Олександрівна, згодом - Лєбєдєва Ольга Якiвна.
У 1982 році педагогічний колектив школи очолив Поліщук Григорій Іванович.
Продовжувалось зміцнення матеріальної бази школи, що значно вплинуло на якiснi показники в навчанні i спорті.
Вагомий внесок у створення навчально-матеріальної бази і іміджу навчального закладу зробили вчителі: Вовк Надія Степанівна, Бортняк Галина Павлівна, Колісніченко Віра Іванівна, Мельник Валентина Федорівна, Башта Володимир Федорович, Янголь Галина Нестерівна, Змерзла Галина Олександрівна, Табенська Лариса Захарівна, Шемчук Марія Василівна, Білоконь Людмила Гнатівна.
Педагогічний колектив завжди сміливо втілював у практику роботи інноваційні форми і методи. У 1982 році справжнім проривом застосування технічних досягнень у навчанні і вихованні стало створення замкнутої телесистеми, запрацювало шкільне телебачення.
У часи наближення навчальних закладів до виробництва, у школі був побудований цех з виробничого навчання заводу «Маяк».
У 90-ті роки, коли в Україні виникають альтернативні середні навчальні заклади - ліцеї та гімназії, з ініціативи педколективу створюються педагогічні ліцейні класи, в яких талановита молодь орієнтувалась на отримання педагогічної професії. Згодом чимала кагорта випускників саме цих класів стала гордістю педагогічних вищих навчальних закладів і зараз працює учителями в школах міста, у тому числі і у своїй рідній школі.
Активно впроваджувалась в практику ідея комп'ютеризації навчання. Школа була однією з перших у місті, де був створений кабінет інформатики і обчислювальної техніки.
Завдяки тому, що школа була єдиним у всьому житловому масиві загальноосвітнім навчальним закладом з українською мовою навчання, вона стала своєрідною берегинею народних традицій, звичаїв, народної пісні, рідної мови.
У 1986 році за досягнуті успіхи у навчально-виховній роботі школа була занесена на обласну Дошку пошани.
Досягнення педагогічного колективу, успіхи в навчально-виховній роботі стали першопричиною зміни статусу навчального закладу. Рішенням Вінницької міської ради від 04.07.2006 року СЗОШ І-ІІІ ступенів №23 була реорганізована в навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія №23 м. Вінниці.
Школа гордиться своїми випускниками, 15 з яких повернулись у рідні стіни в якості вчителів, багато стали науковцями, викладачами вищих навчальних закладів:
Савчук Юрій Костянтинович - кандидат історичних наук, старший науковий співробітник інституту історії АН України;
Осадчук Олександр Володимирович - доктор технічних наук, викладач Вінницького національного технічного університету;
Бортняк Надія Анатоліївна - кандидат філологічних наук, викладач Львівського університету ім. І.Франка;
Гончар Тетяна Іванівна - кандидат філологічних наук, викладач Київського університету культури;
Римар Тетяна Іванівна - кандидат хімічних наук, доцент Вінницького педуніверситету ім. М.Коцюбинського;
Воловик Володимир Миколайович - кандидат географічних наук, доцент Вінницького педагогічного університету ім. М.Коцюбинського;
Пентюк Наталя Олександрівна - кандидат медичних наук, співробітник Вінницького національного медичного університету ім. М.Пирогова;
Наталя Добринська – українська спотсменка, олімпійська чемпіонка 2008 року, Заслужений майстер спорту України.
У переддень свого 40-річчя нашій школі-гімназії є чим пишатись. Ми маємо славну історію та славні традиції. І ще не одне покоління наших випускників золотими літерами впише свої імена в історію школи та нашої держави.